Košarkaši Srbije savladali su Tursku u Istanbulu sa 79:72 u kvalifikacijama za Mundobasket.

Orlovi su ovim trijumfom zadržali šanse da se plasiraju na Svetsko prvenstvo.

Izabranici Svetislava Pešića odigrali su briljantno prvo poluvreme, imali su plus 19, ali su u drugom ušli u probleme i morali da čupaju utakmicu u neizvesnoj završnici. Na kraju su ipak odbili nalet Turaka i zabeležili ogromnu pobedu.

Naš tim je počeo u petorci Micić, Marinković, Kalinić, Lučić i Jokić i to je odmah bilo ohrabrenje, jer se Micić potpuno oporavio od povrede.

U prvoj četvrtini Srbija je zgromila Tursku, demonstrirala je super-modernu košarku i dobila ovaj period sa 26:11.

Jokić se poigravao sa Šengunom i Šanlijem i nakupio je 11 poena u ovom periodu. Kalinić je pogodio trojku, Micić dirigovao igrom, pa je na dva i po minuta pre kraja bilo 19:9. Gudurić je potom lepo položio, Lučić ubacio trojku, a Milutinov stavio tačku na savršenu četvrtinu u poslednjoj sekundi.

Osman i Larkin su potpuno zaustavljeni u prvih deset minuta, a jedini koji je mučio Srbe bio je Korkmaz.

Srbija je u prvoj polovini druge četvrtine iskontrolisala situaciju na parketu. Mahmutoglu je zapretio trojkom, ali je Pešić zvao tajm-aut i nakon toga je Jagodić-Kuridža dao trojku, a Jokić pogodio ispod koša za ubedljivih 37:21.

Vasa Micić je iznudio tri slobodna bacanja na 2,57 do kraja i realizovao jedno, za 38:23. Potom je Šengun pogodio trojku za 38:26.

Jokić se zatim ponovo poigrao sa Šengunom i pogodio dva puta za 42:26.

Nikola Jokić je dao koš na 11 sekundi do kraja za 44:28.

I za kraj, šlag na tortu. Neverovatna trojka Kalinića uz zvuk sirene, za 47:28 nakon 20 minuta.

U trećoj deonici je Srbija novom trojkom Kalinića otišla na plus 21, ali onda je ušla u prazan hod, pa su Turci napravili seriju 9:0 i prišli na 52:40.

Razigrao se tada Osman i ubacio trojku za seriju od 12:0 (52:43).

Seriju je prekinuo Lučić i pogodio za 54:43.

Potom tehnička za selektora Atamana i pogođeno bacanje Gudurića za 55:43. Odgovorio je Osman i smanjio na 55:45.

Lučić je zaradio tehničku i završio je utakmicu, a Turska je sa linije za slobodna bacanja došla na 55:48.

Vasa Micić je na 2,41 do kraja pogodio oba bacanja i odveo Srbiju na 57:48. Gudurić je ubacio veoma važan šut za tri poena, za 60:50. Nadovezao se Jagodić-Kuridža trojkom i Srbija je „pobegla“ na 63:50, odbila nalet Turaka i utišala probuđenu publiku.

Šengun je smanjio na 63:52, a onda laganu poeni Milutinova za 65:52.

Osmani je trojkom zatvorio ovaj period, koji je Turska dobila sa devet poena razlike. Srbija je vodila 65:55.

Poslednju četvrtinu je sa dva ubačena bacanja otvorio Korkmaz.

Korkmaz pogađa trojku i pali alarm. Srbija je samo na plus šest (66:60). Jaramaz gubi loptu, polaže Osman i to je 66:62.

Na 7,30 do kraja utakmice vratili su se u igru Jokić i Micić. Gudurić pogađa trojku i Srbija dolazi do daha (69:62).

Kod rezultata 69:63 su i jedni i drugi ušli u seriju grešaka, a prazne minute prekinuo je Osman, za 69:65.

Kalinić je vratio Srbiju na plus šest na četiri minuta do kraja, ali je Osman nastavio da rešeta, dao je trojku i bilo je 71:68.

Osman je nakon par sekundi ubacio dva poena i dodatno bacanje, pa je na 3,25 do kraja bilo 71:71 i sve je krenulo ispočetka.

Jokić je sa linije za slobodna bacanja bio jednom precizan za 72:71. To mu je bio tek treći poen u drugom poluvremenu.

Onda neverovatna odluka sudija. Faul Jokiću, tehnička Kaliniću i Turci dolaze na 72:72. Osman je napravio faul u napadu.

Velika trojka Nikole Kalinića i Srbija na 1,35 do kraja vodi 75:72. Još jedan faul u napadu Osmana.

Gudurić pogađa dva bacanja, za 77:72. Tačku na meč stavio je Jokić.

Srbiju je sa tribina hale „Sinan Erdem“ bodrio Novak Đoković.

Be the first to comment on "OD SJAJA DO OČAJA I NAZAD: Srbija ispustila veliku prednost, pa jedva dobila Turke!"