HVALA BRAĆO LETONCI: Porzingis i drugari srušili Tursku i odveli Srbiju na prvo mesto!

Reprezentacije Letonije pobedila je Tursku sa 89:79 petom kolu grupe D Evropskog prvenstva u Turskoj, Izraelu, Finskoj i Rumuniji.

Ovim trijumfom ekipe Ainarsa Bagackisa Srbije je došla do prvog mesta u grupi D.

Srbija će u osmini finala igrati sa Mađarskom u nedelju.

Letonce je predvodio sjajni Kristaps Porzingis koji je utakmicu završio sa 28 poena i sedam skokova. Pored njega istakli su se i Blums sa 17 i Davis Bertans sa devet poena. U poraženom taboru najbolji je bio Čedi Osman sa 24 poena, a pratili su ga Mahmutoglu sa 19 i Semih Erden sa 10.

Prva četvrtina je protekla u neizvesnoj borbi. Prvo su se Letonci odlepili na +6, ali su Turci imali ekspresan odgovor. Domaćin je preokrenuo i poveo sa 11:8. Do kraja perioda timovi su se smenjivali u vođstvu, ali je prednost imala Letonija, 24:22.

U drugoj četvrtini Bagackisev tim igrao je sjajno. Turska nije imala rešenja za neverovatnog Porzingisa, kojeg su sjajno pratili Blums i Bertans. Letonija je imala maksimalnih +10, a na odmor se otišlo sa rezultatom 47:38.

Letonija je nastavila sa veoma dobrom partijom. Imali su Porzingis i drugovi ogromnu prednost od +14, 68:54. Ipak, Turci nošeni publikom do kraja četvrtine prave seriju od 9:1, pa se u poslednjih 10 minuta ulazi sa vođstvom Letonije od 69:63.

Turci sjajno započinju četvrtu četvrtinu. Domaćin sa četiri poena u nizu stiže na samo dva poena minusa. Letonija je preko Peinersa vratila šest poena prednosti, a zatim je usledila i trojka Bertansa. Do kraja utakmice Turska je bezspešno pokušavala da stigne do preokreta i važne pobede. Letonci su imali odgovor za sve i na kraju su potpuno zasluženo stigli do trijumfa i drugog mesta u grupi.

U osmini finala Letonija će igrati protiv Crne Gore, dok će Turci na noge najvećem favoritu turnira, Špancima.