Suđenje na sinoćnjem plej-in okršaju između Bajerna iz Minhena i Crvene zvezde u „SAP Gardenu“ izazvalo je brojne polemike. Posebno burne reakcije dolaze iz redova beogradskog kluba, gdje vlada veliko nezadovoljstvo zbog brojnih sudijskih odluka. Već nakon posljednjeg zvižduka, iz Zvezde su žestoko kritikovali arbitre, tvrdeći da su bili drastično oštećeni u ključnim momentima susreta.
Utakmicu u Minhenu vodila je iskusna sudijska trojka – Španac Migel Anhel Perez, Turčin Emin Mogulkoč i Litvanac Arturas Šukis. Ipak, njihov učinak naišao je na ozbiljne kritike. Među onima koji smatraju da pravda nije dijeljena kako treba je i bivši sudija i sadašnji sudijski analitičar, Tod Vornik, koji je istakao brojne propuste tokom meča.
U okviru analize za BasketNews, u serijalu „Give me Control“, sudijski stručnjak Tod Vornik detaljno je razložio nekoliko ključnih situacija koje su izazvale burne reakcije među igračima, stručnim štabom i navijačima Crvene zvezde.
Jedna od prvih situacija koju je stavio pod lupu bio je kontakt između Kodija Miler-Mekintajera i Devina Bukera. Prema Vornikovoj ocjeni, upravo je Buker inicirao kontakt odgurnuvši protivničkog igrača, nakon čega je Miler-Mekintajer instinktivno posegnuo za njegovom rukom kako bi povratio ravnotežu. Vornik je izrazio posebno nezadovoljstvo zbog toga što sudije nisu dovoljno pažnje posvetile borbi za poziciju pod košem, već su, prema njegovim riječima, propustile da prepoznaju pravi uzrok kontakta.
Ipak, Vornik je ukazao i na to da je neposredno prije pomenute situacije Filip Petrušev faulirao Karsena Edvardsa, što sudije nisu primijetile. Da je taj prekršaj bio dosuđen, kasniji sporni kontakt možda se uopšte ne bi dogodio.
Još jedna diskutabilna odluka ticala se situacije sa Elajasom Herisom, koji je, prema Vornikovoj procjeni, napravio očigledne korake. Ekspert naglašava da je igrač Bajerna previše koraka napravio bez pravilnog zaustavljanja, što je moralo biti sankcionisano. Ipak, sudije su i ovu situaciju propustile da adekvatno procijene, na štetu Crvene zvezde.
U nastavku analize, Vornik ističe i situaciju u kojoj je Petrušev napravio prekršaj nad Nikom Vajlerom-Bebom, tik prije što je Buker primio loptu iz dugog pasa. I ova situacija, prema njemu, bila je problematična iz ugla dosljednosti suđenja.
Jedna od ključnih tačaka spora dogodila se u četvrtoj četvrtini, kada su sudije dosudile faul Petruševu, iako je prethodno, po mišljenju eksperta, upravo Buker napravio faul u napadu. Vornik je ipak priznao da je prekršaj Petruševa minutu i 15 sekundi prije kraja bio opravdano dosuđen, ali je istovremeno ukazao na to da su slični kontakti Bukera prolazili bez reakcije sudija, što ukazuje na neujednačen kriterijum.
U samom finišu produžetka, na svega 1,8 sekundi do kraja, sudije su ispravno sankcionisale prestup Filipa Petruševa prilikom slobodnog bacanja. Ipak, prema riječima Toda Vornika, ta odluka više djeluje kao rezultat pukog slučaja nego preciznog sudijskog posmatranja. On ističe da sudija koji je bio zadužen da prati tu situaciju zapravo uopšte nije gledao u pravcu linije. Dodatnu konfuziju unijelo je i to što arbitar nije bio siguran ko je tačno napravio prestup – Petrušev ili Nemanja Nedović – što, prema Vorniku, samo dodatno govori o slaboj koncentraciji i nedovoljnoj koordinaciji sudijskog tima.
Spisak spornih situacija nije se zaustavio tu – Vornik je ukazao na još nekoliko ozbiljnih propusta na štetu Crvene zvezde. U završnici posljednje četvrtine, prema njegovoj analizi, Andreas Obst je napravio korake, ali sudije nisu reagovale. Još očigledniji previd dogodio se u trećoj dionici, kada je Elajas Heris proveo čak šest sekundi u reketu, iako pravila dozvoljavaju samo tri. Ni tada arbitri nisu reagovali.
Ipak, Vornik je bio fer i priznao da je bilo i odluka koje su išle na štetu Bajerna. Tako je u drugoj četvrtini dosuđen faul Obstu nad Nedovićem, iako kontakta gotovo da nije bilo. Prema Vorniku, igra je tada morala biti puštena da se nastavi bez prekida. Takođe, naglasio je i grublje građenje pozicije u kojem su učestvovali Nikola Kalinić i Vladimir Lučić, što je takođe ostalo neopaženo.
Na kraju analize, jasno je da je veći broj sudačkih grešaka, prema ocjeni eksperta, bio na štetu Crvene zvezde, iako ni Bajern nije bio potpuno pošteđen loših odluka.
Ukoliko želite da pomognete rad našeg sajta, to možete učiniti klikom na neku od reklama.
Be the first to comment on "SUDIJSKI EKSPERT SE OGLASIO ZBOG UTAKMICE BAJERNA I ZVEZDE: Evo da li su crveno-beli stvarno oštećeni"