VULETIĆ ODGOVORIO TERZIĆU: Dok smo mi branili našu zemlju, Zvezda je igrala prijateljsku utakmicu protiv Albanaca!

Vladimir Vuletić

Profesor Vladimir Vuletić, potpredsednik Partizana, na vrlo oštar način odgovorio je na odluke Skupštine SD Crvena zvezda održane juče.

U razgovoru sa novinarima koji su na pripremama u Sloveniji, potpredsednik Partizana Vladimir Vuletić oštro je osudio reakcije Crvene zvezde sa jučerašnje Skupštine ‘večitog’ rivala.

Generalni direktor crveno-belih Zvezdan Terzić je pričao o inicijativi za dodeljivanje titula iz 1946. i 1986. Zvezdi, a danas je stigla i reakcija iz suparničkog tabora.

– Ova dva zahteva FK Crvena zvezda više spadaju u domen sanitarne inspekcije, nego što je reč o ozbiljnim pravnim zahtevima. Mogao bih da razumem da iza toga stoji samo jedan čovek, sa takvim ogromnim pravničkim znanjem, kakvo poseduje doktor „Keš end keri“ univerziteta. Međutim, u Crvenoj zvezdi postoje ljudi, pogotovo u UO, a i u Skupštini, koji su poznati glumci, tako da u tom pogledu, postavljam nekoliko pitanja – počeo je Vuletić, a njegove reči prenose ‘Novosti’.

Vuletić se najpre dotakao potraživanja titule iz 1945. godine.

– Ono što je poznato je da je Crvena zvezda 1945. godine odigrala kvalifikacioni turnir, takozvane uže Srbije. Odigrala je pet utakmica jednokružnim sistemom, i nakon toga zauzela prvo mesto u grupi, što joj je omogućilo samo da zaigra u prvom prvenstvu tadašnje FNR Jugoslavije, a to takmičenje se smatra našim prvim prvenstvom u posleratnom periodu. Isti turnir, samo kroz vojvođanske kvalifikacije, plasirao se i FK Spartak iz Subotice, tako da je i on nastupio u prvenstvu FNRJ. U njemu nije bilo FK Partizan. Zašto ga nije bilo? Pa, nije ni postojao.

– Naime, ovim na određeni način padaju u zabludu i raskrinkvaju se odgovarajuće falsifikatorske namere revizionizma istorije od strane čelnika Crvene zvezde, po kriterijumu. Crvena zvezda osnovana je u martu 1945. godine, to je činjenica. Drugi Svetski rat na teritoriji Evrope završen je 9. maja 1945. godine. To je činjenica. Logor Jasenovac, oslobođen je u maju 1945. godine, i to je činjenica. Blajburška operacija dogodila se s proleća 1945. godine, i to je činjenica. Jugoslovenska Narodna armija, iz koje će nastati sekcija FK Partizan u tim mesecima oslobađala je Jasenovac, ratovala je na Sremskom frontu, na kojem je poginulo preko 20.000 Srba – rekao je Vuletić i dodao:

– FK Crvena zvezda je osnovan u martu i svoju prvu prijateljsku utakmicu odigrao je protiv jednog albanskog kluba u Enver Hodžinoj Albaniji. Dakle, dok je naš narod u okviru JNA ratovao i dalje na teritoriji Jugoslavije, dotad je Crvena zvezda bila osnivana i igrala prijateljske utakmice – napomenuo je Vuletić.

Zatim se osvrnuo i na drugu titulu koju potražuju iz Ljutice Bogdana, čuvenu ‘Šajberovu’ iz 1986. godine.

– Titulu 1986. godine Partizan je osvojio na terenu. Na terenu u poslednjem kolu kada je ušao poravnat s Crvenom zvezdom sa istim brojem bodova, sa nešto boljom gol razlikom. To kolo, koje je obilovalo sumnjama u regularnost, ne samo utakmica Crvene zvezde i Partizana. To je dalo za pravo tadašnjem predsedniku saveza Slavku Šajberu da poništi čitavo kolo na osnovu nekakvih sumnji. U pravu postoji opšte pravilo koje kaže „IN DUBIO PRO REO“ – u slučaju sumnje, a bez dokaza materijalnih, mora se presuditi u korist tuženog, a ne tužioca. A to je vrlo dobro opšte poznato pravilo.

– Sud udruženog rada i Ustavni sud su presudili kasnije da se Partizanu nadomesti i zasluženo vrati i ta titula, i titula sledeće godine, budući da je čak šest klubova bilo kažnjeno oduzimanjem šest bodova, pa je tako Partizan bio u prilici da ne bude šampion, iako je imao najviše osvojenih bodova. Šampion je bio Vardar – zaključio je Vuletić.